Forum ogólnotematyczne - Popiszmy.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 


Poprzedni temat «» Następny temat
Ludobójstwa
Autor Wiadomość
Luka 

Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 729
Wysłany: 3 Czerwiec 2009, 00:58   Ludobójstwa

Ludobójstwo - celowe wyniszczanie całych narodów, grup etnicznych, religijnych lub rasowych, zarówno poprzez fizyczne zabójstwa członków grupy, jak i kontrolę urodzin, przymusowe odbieranie dzieci czy stworzenie warunków życia obliczonych na fizyczne wyniszczenie.

Historyczne ludobójstwa

Masakra nankińska (Japończyków na Chińczykach)
Liczba ofiar: 300 000

Masakra nankińska, znana także jako gwałt nankiński, masakra ludności chińskiej w mieście Nankin (ówczesna stolica Republiki Chińskiej, rządzonej przez partię Kuomintang), w grudniu 1937 i styczniu 1938. Masakry dopuściła się Japońska Cesarska Armia, pod dowództwem generała Iwane Matsui. Była to jedna z największych zbrodni ludobójstwa dokonanych przez wojska japońskie. Przypuszcza się, że śmierć poniosło wówczas od 150 000 do 300 000 ludzi.

Japończycy potraktowali mieszkańców miasta z niezwykłym okrucieństwem. W niektórych przypadkach (dotyczy to głównie wziętych do niewoli żołnierzy chińskiej armii rządowej) egzekucje były przeprowadzone na wyraźny rozkaz. Według niektórych danych zmasakrowano ok. 100 000 chińskich jeńców wojennych. Większość z nich została rozstrzelana nad brzegami rzeki Jangcy, za pomocą karabinów maszynowych. Wrzucone do rzeki zwłoki płynęły z prądem aż do Szanghaju. Jednak to ludność cywilna poniosła najwięcej ofiar. Japończycy urządzali nawet zawody polegające na ścinaniu głów samurajskim mieczem. Inną formą egzekucji było zakłuwanie bagnetem. Żołnierze ćwiczyli w ten sposób pchnięcie bagnetem, zarówno na żywych ludziach jak i na zwłokach. Inne ofiary zginęły wskutek podpalenia żywcem lub zakopywania żywcem.

Japończycy dopuścili się 20 000 gwałtów. Większość kobiet uczestniczyła w brutalnych, zbiorowych gwałtach. Nie oszczędzali nawet małych dziewczynek. Wielokrotnie do zgwałceń dochodziło w trakcie dnia, często na oczach członków rodziny. Po każdym stosunku ofiara była okaleczana lub mordowana.

Japończycy rewidowali i okradali każdego przechodnia. Kto nie miał żadnych kosztowności był po prostu zabijany. Włamania do mieszkań i rabowanie co tylko się da było na porządku dziennym. Miasto zostało doszczętnie splądrowane. Jedna trzecia zabudowań została zniszczona wskutek podkładanego przez Japończyków ognia.

Makabryczne zdjęcia:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c8/Nankin_enfants.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/85/Lots_of_heads.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Killednanjing.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5e/Nanking_Massacre_Body_everywhere.jpg

Holocaust (Niemców na Żydach)
Liczba ofiar: 6 000 0000

Polityka masowej zagłady rozpętana już w połowie 1941, trwała ok. 40 miesięcy. Poprzedzała ją akcja T4, obejmująca zagładę osób psychicznie chorych, w czasie której opracowano technologię masowych mordów.
Początkowo władze niemieckie rozważały wysiedlenie europejskich Żydów (np. za Ural, bądź na Madagaskar). Projekt ten został jednak oceniony jako niemożliwy do przeprowadzenia w warunkach wojny. W związku z tym, jesienią 1941 roku podjęto decyzję o tzw. "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej" (die Endlösung der Judenfrage), co było sformułowaniem oznaczającym w praktyce politykę zagłady wszystkich Żydów w Europie.

Pierwszym systematycznym programem eksterminacji Żydów była Einsatz Reinhard, która objęła 2 miliony Żydów zamieszkujących Generalne Gubernatorstwo. W ramach tej operacji utworzono obozy zagłady: Belzec koło Bełżca, Sobibor koło wsi Sobibór i Treblinka koło wsi Poniatowo. Poza tymi trzema utworzono także obozy zagłady: Auschwitz II (Birkenau) na terenie wsi Brzezinka koło Oświęcimia, Kulmhof nieopodal Chełmna nad Nerem i Majdanek na obrzeżach Lublina.
Eksterminacja obejmowała wszystkie grupy Żydów lub osób uznanych za Żydów, w tym osób starszych, kobiet i dzieci. Systematycznie opróżniono żydowskie getta, przeprowadzano polowanie na Żydów ukrywających się po tzw. stronie aryjskiej, zwożono ludzi z terytoriów okupowanych całej Europy.

Skutkiem prowadzonej przez Niemców polityki eksterminacji Żydów była śmierć 5-6 milionów osób i prawie doszczętna likwidacja wielu społeczności żydowskich, w szczególności zamieszkujących wschodnią Polskę, Galicję i Ukrainę. Z tego regionu zniknęła cała kultura sztetli, wszystkie skupiska chasydów, w zaniku pozostał język jidysz. Zginęło wówczas 80-90% Żydów zamieszkałych przed wojną Europę Środkową. Wśród ocalałych wiele osób cierpiało na liczne post-traumatyczne przypadłości psychologiczne. Ich umiejętność opowiadania o przeszłości dojrzewała bardzo powoli.

Porajmos (Niemców na Cyganach)
Liczba ofiar: od 200 000 do 2 000 000

Od początku powstania III Rzeszy niemieccy Cyganie byli poddawani przymusowej sterylizacji i innym represjom.
Podobnie jak w przypadku Żydów, o tym kto jest Cyganem decydowało jego pochodzenie "rasowe" (nawet bardzo odległe), a nie inne względy np. kulturowe.
Niemcy osadzili większość polskich Cyganów w obozach koncentracyjnych, gdzie niemal wszyscy zginęli

Zbrodnia Katyńska (ZSRR, NKWD na Polakach)
Liczba ofiar: 20 000

Rzeź wołyńska (Ukraińców na Polakach)
Liczba ofiar: 60 000

Rzeź wołyńska ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP (w czasie wojny należącego do Komisariatu Rzeszy Ukraina), podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944.
Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943 byli Polacy w mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło do 50-60 tys. Polaków i znacznie mniejsza liczba Ukraińców.

Kierownictwo OUN-B podjęło decyzję o usunięciu wszystkich Polaków z wszystkich ziem uznawanych przez nich za ukraińskie. Miało to zapewnić po zakończeniu wojny tereny jednolite etnicznie, co miało duże znaczenie wobec ewentualnych rozmów pokojowych, czy też ewentualnych plebiscytów. Organizacja mordów, ich przebieg, rozmiary, zasięg terytorialny oraz cele i motywy, jakie tej akcji przyświecały, uprawniają zdaniem pionu śledczego IPN do stwierdzenia , iż na terenie Wołynia w latach 1939 – 1945 doszło do zbrodni ludobójstwa[11]. Zbrodnie były dziełem UPA, wzmocnionej w marcu i kwietniu 1943 przez dezerterów z Ukraińskiej Policji Pomocniczej, wspomaganej przez chłopów, SKW i Służbę Bezpeky OUN-B.
Do grudnia 1942 nastąpiły mordy na pojedynczych osobach i rodzinach polskich.

Ukraińcy wykorzystywali fakt, że ludność polska gromadziła się podczas mszy w kościołach, więc często kościoły były otaczane, a wierni przed śmiercią niejednokrotnie torturowani w okrutny sposób (np. przecinanie ludzi na pół piłą do drewna, wyłupywanie oczu, palenie żywcem).
Pod hasłem Śmierć Lachom, po otoczeniu wsi, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę, doszło do nieludzkich rzezi i zniszczenia. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni.

Wielki głód na Ukrainie (ZSRR, NKWD na Polakach, Ukraińcach, Rosjanach, Białorusinach)
Liczba ofiar: od 7 000 000 do 15 000 000

Klęska głodu w latach 1932–1933 w ZSRR która szczególne nasilenie przybrała na terytorium ówczesnej Ukraińskiej SRR (dzisiejsza Ukraina wschodnia i centralna) – konsekwencja wprowadzonej przez kierownictwo WKP i władze państwowe Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich polityki przymusowej kolektywizacji rolnictwa i bezwzględnej egzekucji przez organy państwowe ZSRR narzuconych chłopom obowiązkowych, nieodpłatnych kontyngentów dostaw produktów rolnych w wymiarze przekraczającym możliwości produkcyjne wsi.

Głód działał na psychikę ludzką w różnoraki sposób. Jedni umierali w swoich domach w samotności, inni próbowali się ratować udając się do miast, jeszcze inni posuwali się do aktów kanibalizmu. W trakcie głodzenia w organizmie człowieka przeważa katabolizm nad anabolizmem białka. Codziennie spada masa ciała. Pojawiają się ostre bóle żołądka, które po jakimś czasie zanikają. Człowiek wpada w letarg, jest otępiały. Dochodzi do ostrych zaburzeń umysłowych, mogą pojawić się omamy. Jednym z takich przykładów jest sprawa Kseni Bołotnikowej, mieszkanki wsi Sofijówka, która z powodu głodu zaczęła puchnąć. Z powodu braku żywności, braku pomocy z jakiejkolwiek strony, mając na utrzymaniu jeszcze syna, zabiła swoją córkę podrzynając jej gardło. Po zabójstwie położyła jej ciało na ławce, przykryła i poszła spać. Następnego dnia odcięła dziewczynce głowę i włożyła do kotła. Pozostałą część ciała pokroiła na kawałki i zakopała w gnoju.

Gułag (ZSRR, NKWD na Polakach, Rosjanach, Ukraińcach, Białorusinach, Litwinach itd.)
Liczba ofiar: 60 000 000

System obozów pracy przymusowej (łagrów) w ZSRR, którego więźniami byli zarówno przestępcy kryminalni, jak i osoby uznawane za społecznie niepożądane lub politycznie podejrzane.

Sieć łagrów składała się w szczytowym okresie z kilku tysięcy obozów pracy przymusowej rozlokowanych na terenie całego ZSRR. W obozach panowały skrajnie złe warunki bytowe, zbliżone do niemieckich obozów koncentracyjnych, a umieszczeni w nich ludzie byli przymuszani do wycieńczającej, niewolniczej pracy. Ideologicznym celem obozów była "reedukacja przez pracę", a więźniowie nie byli przeznaczani do zagłady. W rzeczywistości niektóre obozy stanowiły miejsca faktycznej eksterminacji "wrogów ustroju". Więźniowie wykonywali najgorsze rodzaje pracy - takie jak praca w kamieniołomach, kopalniach, wyrąb lasu, roboty ziemno-budowlane, budowa linii kolejowych, rurociągów itd. Złe warunki i przeciążenie powodowały masową śmiertelność, dochodzącą w niektórych obozach i okresach do 1/3 rocznie; warunki były jednak bardzo różne.

W czasie drugiej wojny światowej obozy zostały "zasilone" najpierw ludnością krajów podbitych (Polaków, Litwinów, Estończyków i Łotyszy), a następnie niemieckimi jeńcami wojennymi oraz tzw. "zdrajcami", czyli byłymi żołnierzami Armii Czerwonej, którzy najpierw dostali się do niemieckiej niewoli, a następnie zostali odbici.

Polska operacja NKWD
Liczba ofiar: 111 091

Polska operacja NKWD - antypolska akcja NKWD wynikająca z rozkazu 00485, przeprowadzona w latach 1937 i 1938. Według dokumentów NKWD zamordowano bezpośrednio 111 091 obywateli ZSRR narodowości polskiej, a 28 744 skazano na pobyt w obozach koncentracyjnych struktury GUŁAGu. Masowo deportowano Polaków zamieszkujących USRR i BSRR do Kazachstanu.

Masakra w Srebrenicy (Serbów na Bośniakach)
Liczba ofiar: 8000

funkcjonująca w światowej opinii publicznej nazwa masowych egzekucji wykonanych na około 8000 muzułmańskich mężczyzn i chłopców przez zbrojne oddziały Serbów w dniach od 12 lipca do 16 lipca 1995 r. w czasie wojny w Bośni, w okolicach miasta Srebrenica. Masakra ta jest uznawana za "największe ludobójstwo w Europie od czasu II wojny światowej".


Co sądzicie o tych wszystkich aktach bestialstwa?
Jaki czynnik zewnętrzny powoduje, że ludzie są zdolni wyrządzić innym ludziom zwykłą rzeź?
 
 
Diablica 


Wiek: 37
Dołączyła: 17 Paź 2008
Posty: 1427
Wysłany: 3 Czerwiec 2009, 05:40   

Przerażają mnie takie akty zabójstw, zwłaszcza w takich liczbach. Nie wiem co kieruje tymi, którzy tego dokonali. Chęć władzy? Pokazania światu kto "tu" rządzi, brak jakiejkolwiek tolerancji? Nie wiem...
_________________
Piękno kobiety jest formą władzy!
 
 
 
A*n*i*a 


Dołączyła: 05 Gru 2008
Posty: 996
Wysłany: 3 Czerwiec 2009, 06:24   

Najbardziej mi znanym przykładem ludobójstwa jest holocaust, czyli masowa zbrodnia dokonana na Żydach.
Mnie też przerażają te statystyki, nie mogę pojąć jak bardzo okrutni mogą być ludzie aby mieć władzę lub tak bardzo nienawidzić danego społeczeństwa aby przeprowadzić masowe mordy.
_________________
Zapraszam www.linkarnia.pl
 
 
Kala 


Wiek: 33
Dołączyła: 21 Paź 2008
Posty: 964
Wysłany: 3 Czerwiec 2009, 12:48   

Mi rowzniez najbardziej znana zbrodnia jest holokaust , byl on nawet tematem mojej prezentacjii , doznalam szoku , gdy coraz blizej przyblizalam sobie fakty dotyczace tego mordu , to naprawde cos strasznego , jednak Żydzi postanowili sie bronic ,o zbrodni katynskiej rowniez slyszalam , czytalam tez troche w ksiazkach .
_________________
"Ohne Liebe hat keine Leben"
 
 
 
Luka 

Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 729
Wysłany: 3 Czerwiec 2009, 16:27   

Nie da się ukryć, że Polacy naprawdę ucierpieli (deliktanie mówiąc) w XX wieku. Czystki na nas przeprowadzali Niemcy, Żydzi, Ukraińcy, Chazarzy, wojsko radzieckie, Stalin. To jest naprawdę niesamowite jak nasza nacja jest znienawidzona przez np. Niemców czy Żydów, którzy dalej podtrzymują swoje idee. I co jest tego przyczyną? Mnie sie wydaje, że wtłukiwanie do głowy chorych przekonań, brak uszanowania do innych nacji, chęć ziemi na której żyjemy, ale to w sumie to też chyba nie daje do zrozumienia tego do czego ludzie są zdolni podczas eksterminacji.

Według mnie najgorsze były zbrodnie NKWD na tak wielką skalę i masakra Chińczyków w Nankinie, która miała wpływ na dalszą historię
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by PhpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna


Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci

  
ROZUMIEM
Reklama
Baza przepisów kulinarnych Reklama


Chmura tagów

Włochy telefon hotel poznań paczki suplementy Firma transportowa ogłoszenia wakacje last minute turystyka pomoc drogowa samochód apartamenty zakopane wyjazdy moda Włochy język finanse warszawa woda budowa samochód dzieci budowa góry auto poznań góry hotel mieszkanie pościel wesele słupki Olsztyn nocleg spa firma telefon sport oferty pracy auta firmy agencja sport reklama bluzy ogłoszenia ubrania apartamenty kurs